środa, styczeń 27, 2021

Wycieczka do Niemiec

W ramach innowacji pedagogicznej „Elektryczność po niemiecku” pan dyrektor Cezary Pilcicki, będący zarazem nauczycielem realizującym ten przedmiot w klasie 2A, zorganizował dla nich, w dniach 18-20.10.2012 r. interesującą wycieczkę do Niemiec. Z racji wolnych miejsc, w wycieczce uczestniczyli również uczniowie innych klas.

 

 

W drodze do miejsca zakwaterowania w Świebodzinie, miejscowości słynącej z rzeźby Chrystusa górującej nad miasteczkiem, program wycieczki zawierał zwiedzanie ciekawych miejsc w Polsce. Pierwszym z nich był zespół pałacowo-parkowy w Kórniku w którym mieliśmy możliwość zobaczenia interesujących eksponatów historycznych w postaci mebli z epoki, obrazów, broni, rękopisów i.t.p. Zapoznaliśmy się z historią pałacu i działalnością Tytusa Działyńskiego, będącego w swoim czasie właścicielem obiektu. Budowla posadowiona na bagiennej wyspie, otoczona fosą, ukończona została prawdopodobnie ok. 1430 r., a dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. Do 1592 r. Zamek w Kórniku był reprezentacyjną siedzibą rodu Górków, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski doby renesansu i reformacji. W 1574 r. gościł tu Henryk Walezy, przejeżdżający przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa. Po bezpotomnej śmierci Stanisława Górki w 1592 r. zamek przeszedł w posiadanie Czarnkowskich, a od 1610 r. Grudzińskich. Od 1676 r. zamek był własnością rodu Działyńskich.

Kolejny etap to zwiedzanie Poznania. Pierwszym obiektem była palmiarnia, gdzie można był podziwiać roślinność i zwierzęta z różnych stref geograficznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także ogromne akwaria z ciekawymi rybkami. Z palmiarni udaliśmy się na poznański rynek, gdzie można było podziwiać wspaniałe zabytki architektoniczne, takie jak słynny ratusz ze słynnymi koziołkami, zamek książęcy, katedrę i inne ciekawe obiekty.

Na drugi dzień udaliśmy się do Berlina na Międzynarodowe Targi Światła i Elektryczności Belektro 2012. Na wystawie były prezentowane elektroniczne systemy i części składowe, narzędzia, sprzęt ochronny, osprzęt elektryczny i automatyka, urządzenia przemysłowe, ekologiczne auta elektryczne i rozwiązania techniczne związane z energią odnawialną oraz inteligentnym domem. Stanowią one duże wsparci dla inżynierów i konstruktorów przy budowie anten i systemów satelitarnych, systemów wykrywania ognia, alarmów przeciwwłamaniowych, monitoringu i systemów kontroli dostępu, systemów oświetleniowych, informatyki i elektrotechniki oraz oprogramowania dla automatyzacji, rozwiązań innowacyjnych w technologii energetycznej, technice solarnej, optymalizacji energetycznej, sanitarnej i grzewczej, systemach wentylacyjnych. Na każdym kroku można było spotkać loga wiodących marek.

Targi Belektro są uważane za najlepszą imprezę w tej branży. Organizator targów Messe Berlin GmbH dokłada wszelkich starań, żeby targi stały się najefektywniejszym narzędziem wsparcia biznesu dla wystawców, jak również i dla osób je odwiedzających. Uczniowie wzbogacili się w szereg ciekawych prospektów, płyt CD i katalogów z oferowanymi przez poszczególne firmy artykułami przemysłowymi.

Pełni wrażeń udaliśmy się do Poczdamu gdzie zwiedzaliśmy ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów. Zbudowany on został przez Paula Schultze-Naumburga dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, księżniczki Meklemburgii i Schwerina. Wzorowany na angielskich dworach gotyckich z czasów Tudorów. Poszczególne elementy budowli koncentrują się wokół pięciu dziedzińców zewnętrznych: centralnego cour d'honneur (pol. dziedzińca honorowego), mniejszego Gartenhof oraz trzech dziedzińców gospodarczych. Cour d'honneur pokrywa równo przycięty trawnik z kwietnikiem w kształcie czerwonej gwiazdy, założonym przez żołnierzy sowieckich w 1945 r. Fasady pałacu zdobi mur pruski z ciemnego dębu. Na szczególną uwagę zasługuje 55 kominów w stylu Tudorów. Wewnątrz pałacu znajduje się 176 pokoi. W dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej. Cecilienhof należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Następnie zwiedziliśmy dzielnicę rosyjską z zabytkami drewnianej zabudowy architektonicznej typowej dla tego regionu.

Kolejny etap zwiedzania Poczdamu to zabytkowy kompleks pałacowo-parkowy Pałac Sanssouci (niem. Schloss Sanssouci; z fr. sans souci = beztroski). Jest to rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie (Brandenburgia, Niemcy), wzniesiony w latach 1745–1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego przez Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa według szkiców fundatora. Przebudowany i rozbudowany w latach 1840–1842 przez Ludwiga Persiusa (projekty) i Ferdinanda von Arnima (kierownictwo budowy) na życzenie Fryderyka Wilhelma IV. Należy on do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie o pielęgnację i restaurację pałacu troszczy się Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg. Ogromna wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł rozmach i ogrom pałacowych obiektów oraz ogrody tarasowe na południowych stokach wzniesienia Bornstedt, które zostały założone w 1744 r. przez Fryderyka II Wielkiego. U stóp tarasów założono w 1745 r. barokowy ogród dekoracyjny, pośrodku którego zbudowano wielką fontannę, wokół której rozstawiono marmurowe rzeźby rzymskich bogów – Wenus, Merkurego, Apolla, Diany, Junony, Jowisza, Marsa i Minerwy oraz alegoryczne przedstawienia czterech elementów – powietrza, ognia, wody i ziemi. Rzeźby Wenus i Merkurego wyszły spod dłuta Jeana-Baptisty Pigalle (1714–1785). Pałac Sanssouci nie jest, jak w przypadku tradycyjnej dworskiej sztuki ogrodowej, centrum, lecz jedną z części ogrodów. Jednopiętrowa budowla z dwoma skrzydłami bocznymi zajmuje całą długość najwyższego tarasu. Ocienione altanowe przejścia, skrywające skrzydła boczne od strony ogrodu, zamykają wolno stojące pawilony kratowe (niem. Gitterpavillon) bogato zdobione złotymi ornamentami.Park wokół pałacu zajmuje powierzchnię 700 akrów (287 ha) i składa się z kilku różnorodnych ogrodów. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się barokowy ogród dekoracyjny z wielką fontanną (niem. Grosse Fontäne) otoczoną marmurowymi rzeźbami rzymskich bogów. Niedaleko fontanny urządzono ogród kuchenny. W latach późniejszej rozbudowy kompleksu Sanssouci wznoszono nowe pałace oraz inne obiekty (pawilony, kościoły, belwedery, itd.), pomiędzy którymi powstawały nowe ogrody, zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe (sady i warzywniki). Za panowania Fryderyka Wilhelma IV Peter Joseph Lenné stworzył ogrody w stylu angielskim. Na terenie parku znajdują się, wybudowane przez Fryderyka II Wielkiego:
• Grota Neptuna (1751)
• Pałac Neue Kammern (1771–1775)
• Galeria Malarstwa (niem. Bildergalerie) (1755–1764)
• Pawilon chiński (niem. Chinesisches Teehaus) (1755–1764)
• Antikentempel (1768–1769), gdzie pochowane są obie żony cesarza Wilhelma II, jego dwaj synowie i najstarszy wnuk
• Świątynia Przyjaźni (1768–1770)
• Nowy Pałac (1763–1769)
• Obelisk
• Belweder na wzgórzu Klausberg (1770–1772)
oraz wzniesione za panowania Fryderyka Wilhelma IV:
• Pałac Charlottenhof (1826–1829)
• Łaźnie rzymskie (niem. Römische Bäder) (1829–1840)
• Kościół Pokoju (niem. Friedenskirche) (1845–1848), gdzie spoczywają: Fryderyk Wilhelm IV z żoną Elżbietą, Fryderyk III z żoną Wiktorią oraz król Fryderyk Wilhelm I
• Nowa Oranżeria (1851–1864)

Na trzeci dzień zaplanowano zwiedzanie Berlina. Udało się nam zobaczyć ciekawą architekturę starej części miasta w której znajduje się obecnie Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum) ze zrekonstruowanym Wielkim Ołtarzem Zeusa (pergameński ołtarz). Muzeum słynie także ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby, m.in. bramy Isztar. Muzeum zostało wybudowane w latach 1910–1930 przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messela. Powstało jako ostatnie z pięciu gmachów muzealnych na Wyspie Muzeów. Obecnie w trzech skrzydłach budowli mieszczą się trzy muzea: Zbiory Sztuki Starożytnej z salami poświęconymi architekturze i rzeźbie, Muzeum Azji Przedniej (Vorderasiatisches Museum) oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Światową sławę Muzeum Pergamońskie zawdzięcza imponującym rekonstrukcjom zespołów architektonicznych pozyskanych w trakcie prac wykopaliskowych. Inne ważne dla narodu niemieckiego obiekty, które spotkaliśmy na drodze swojego spaceru po Berlinie to Uniwersytet Humboldta, Niemiecka Galeria Narodowa, Katedra Berlińska, pozostałości berlińskiego muru granicznego, wieża telewizyjna z obrotową kopułą, Czerwony Ratusz, pomnik Marksa i Engelsa, Raichstag, Brama Brandenburska, Kolumna Zwycięstwa, Nowa Synagoga oraz szereg innych interesujących obiektów architektonicznych z różnych epok. Na sam koniec udaliśmy się do centrum handlowego, skąd po zrobieniu drobnych zakupów i pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną. Pomimo kilkugodzinnego opóźnienia spowodowanego korkami i gęstą mgłą, z bagażem pełnym wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Część dokumentacji fotograficznej z wycieczki zamieszczono poniżej, a pozostałe zdjęcia można znaleźć w galerii na stronie internetowej szkoły.

Za zorganizowanie wycieczki należą się podziękowania panu dyrektorowi Cezaremu Pilcickiemu, a za opiekę nad uczniami paniom Annie Pierzchale, Joannie Głuszak, Patrycji Domian i panu Janowi Podrażce.

Bezpiecznie i w komfortowych warunkach przewoziło nas biuro podróży OVI-Travel z Kielc, a obsługę pilota wycieczki zapewnił nam pan Marek Podsiadło, który w ciekawy sposób przedstawiał uczestnikom historię i wszelkie ciekawostki związane ze zwiedzanymi obiektami, za co również gorąco dziękujemy.

Foto J. Podrażka