07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja 2024/2025

Technik Teleinformatyk to więcej niż Technik Informatyk. Sieci komputerowe, centrale telefoniczne, programowanie i smartfony nie będą mieć przed Wami tajemnic.

Rekrutacja on-line

Innowacje Pedagogiczne 2023/2024

Innowacje pedagogiczne, które wdrażamy w roku szkolnym 2023/2024

Czytaj więcej...

„Łączy nas pamięć” Podziękowanie od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

Miło nam poinformować, że za udział w obchodach 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim otrzymaliśmy od dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunta Stępińskiego podziękowania i pamiątkowy dyplom. Nasza szkoła od 2013 r. uczestniczy w akcji „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.

Opracowanie: Hanna Gromelska

Uczniowie przygotowywali papierowe żonkile i wręczali te kwiaty – symbol szacunku i pamięci o powstaniu - pracownikom i uczniom szkoły oraz mieszkańcom Ostrołęki. W szkole organizowane były uroczyste apele i wystawy, byli zaproszeni goście m.in.: Piotr Wiszniowski - aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie, Adam Miecznikowski – syn Jadwigi Miecznikowskiej uhonorowanej medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, dr Jerzy Kijowski - historyk, ostrołęczanin, zaś Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie, nie mogąc osobiście uczestniczyć w uroczystościach w 2018 r., przysłała list skierowany do szkolnej społeczności. Na szkolnym korytarzu wyświetlano prezentacje poświęcone tematyce powstania w getcie warszawskim przygotowane przez uczniów, była wystawa fotografii współczesnej Jerozolimy, w tym zdjęcia z Muzeum Yad Vashem autorstwa Hanny Gromelskiej. Zaprezentowano też materiały dokumentujące spotkania naszych uczniów z młodzieżą z Izraela w ramach programu „Dialog”.
Uczniowie podczas lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze obejrzeli i omówili film „Nie było żadnej nadziei” o ostatnich dniach powstania w getcie warszawskim Nasze nauczycielki – Maria Dłuska i Hanna Gromelska prowadziły w Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce oraz w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce lekcje o tematyce związanej z powstaniem w getcie warszawskim i historią narodu żydowskiego. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię i naukę on-line, nie było uroczystej akademii ani wręczania papierowych żonkili w szkole i na ulicach Ostrołęki. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a w bibliotece szkolnej zorganizowano okolicznościową wystawę. Koordynatorem akcji „Żonkile” w szkole jest Hanna Gromelska. Powodzenie wszystkich podejmowanych w ramach tej akcji działań nie byłoby możliwe bez zaangażowania młodzieży oraz wsparcia dyrekcji i nauczycieli; wszystkim należą się słowa podziękowania.