07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja

Powrót Technikum Teleinformatycznego oraz nowy kierunek Technik Szerokopasmowej Komunikacji Elektronicznej

Rekrutacja on-line

CMI

Centrum Mistrzostwa Informatycznego, zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do nauki programowania mikrokomputerów oraz robotów.

Czytaj więcej...

Narodowe Czytanie 2021 – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej


Tegoroczna, dziesiąta już, odsłona Narodowego Czytania odbyła się 4 września o godz. 1200. W wielu miejscach w Polsce i zagranicą słownej interpretacji poddano komedię Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. To utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które każe potępiać zło. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego , stało się synonimem dwulicowości i kołtuństwa.

Z inicjatywy Urzędu Miasta, Ostrołęka również włączyła się w akcję, zapraszając mieszkańców na scenę przy Kupcu , która w sobotnie południe zamieniła się w mieszczański salon Anieli Dulskiej. W tym właśnie miejscu uczniowie ostrołęckich szkół średnich zaprezentowali utwór w formie etiud teatralnych. Koloryt epoki zaakcentowany został przez skromną scenografię, natomiast młodopolską obyczajowość podkreśliły barwne i pomysłowe kostiumy. Z niełatwym zadaniem aktorskim doskonale poradzili sobie uczniowie, którzy poprzez znakomitą, wzbogaconą ruchem scenicznym, interpretację tekstu , przybliżyli publiczności różnorodność charakterów bohaterów „Moralności pani Dulskiej” . Szczególne gratulacje należą się reprezentantom naszej szkoły, którzy wykazali się nie lada talentem aktorskim. W role Meli, Hanki i Zbyszka wcielili się: Ula Ropiak – klasa IIP, Monika Geryk - klasa IIP, Szymon Gocłowski - klasa IV M.

Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie w działania artystyczne oraz wszystkim życzliwym osobom za pomoc przy organizacji występu.

Tekst: Jolanta Białobrzeska, Iwona Markowska

Foto: Jakub Sulewski