07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja

Technik Teleinformatyk to więcej niż Technik Informatyk a Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej to więcej niż Technik Elektryk

Rekrutacja on-line

CMI

Centrum Mistrzostwa Informatycznego, zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do nauki programowania mikrokomputerów oraz robotów.

Czytaj więcej...

 

Od górnika do podróżnika.

źródło: www.steemit.com

  • Alexander von Humboldt uchodzi za jednego z najsłynniejszych przyrodników i podróżników XVIII i XIX wieku. Humboldta porównuje się często z Mikołajem Kopernikiem – zmienili sposób patrzenia na naturę i przyrodę. To ojciec nowożytnej geografii.
  • Wpływ na młodego von Humboldta miał ojciec - to on sprawił że jeszcze jako dziecko Alexander zaczął kolekcjonować i opisywać owady, rośliny, minerały i muszle, przez co otrzymał żartobliwe przezwisko „mały aptekarz”.
  • Studiował fizykę , chemię, finanse, handel, języki obce, astronomię oraz geologię. Studia geologiczne łączył z poranną pracą (asystą doświadczonego górnika) w kopalni. Z własnych środków założył szkołę górniczą. Zajęcia prowadzone były po szychcie i aż do 23 godziny. Uczono tam między innymi mineralogii, obliczeń górniczych, prawa górniczego, budowy maszyn i posługiwania się kompasem. Potrzebne podręczniki napisał sam Humboldt .
  • Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej. Humboldt zapuszczał się w lasy deszczowe w dolinie Orinoko i Amazonki, wspinał na najwyższe wulkany świata, nazwano go drugim odkrywcą Kuby. W wieku 60 lat udał się na wyprawę do Rosji w góry Uralu i Ałtaju, do chińskiej Dżungarii i w rejon Morza Kaspijskiego. Lepiej czuł się w towarzystwie dzikich plemion niż pośród dworskich luksusów.
  • Stworzył izotermy, czyli linie łączące punkty o tej samej temperaturze, które do dziś są wykorzystywane na mapach pogodowych.
Czytaj więcej...

„Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej” – A. EinsteinAlbert Einstein zasłynął jako autor szczególnej i ogólnej teorii względności, jednak nagrodę Nobla przyznano mu za wyjaśnienie zjawiska fotoelektrycznego.

Czytaj więcej...