Od górnika do podróżnika.
źródło: www.steemit.com
- Alexander von Humboldt uchodzi za jednego z najsłynniejszych przyrodników i podróżników XVIII i XIX wieku. Humboldta porównuje się często z Mikołajem Kopernikiem – zmienili sposób patrzenia na naturę i przyrodę. To ojciec nowożytnej geografii.
- Wpływ na młodego von Humboldta miał ojciec - to on sprawił że jeszcze jako dziecko Alexander zaczął kolekcjonować i opisywać owady, rośliny, minerały i muszle, przez co otrzymał żartobliwe przezwisko „mały aptekarz”.
- Studiował fizykę , chemię, finanse, handel, języki obce, astronomię oraz geologię. Studia geologiczne łączył z poranną pracą (asystą doświadczonego górnika) w kopalni. Z własnych środków założył szkołę górniczą. Zajęcia prowadzone były po szychcie i aż do 23 godziny. Uczono tam między innymi mineralogii, obliczeń górniczych, prawa górniczego, budowy maszyn i posługiwania się kompasem. Potrzebne podręczniki napisał sam Humboldt .
- Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej. Humboldt zapuszczał się w lasy deszczowe w dolinie Orinoko i Amazonki, wspinał na najwyższe wulkany świata, nazwano go drugim odkrywcą Kuby. W wieku 60 lat udał się na wyprawę do Rosji w góry Uralu i Ałtaju, do chińskiej Dżungarii i w rejon Morza Kaspijskiego. Lepiej czuł się w towarzystwie dzikich plemion niż pośród dworskich luksusów.
- Stworzył izotermy, czyli linie łączące punkty o tej samej temperaturze, które do dziś są wykorzystywane na mapach pogodowych.
XIX-wieczna mapa izotermiczna, sporządzona na podstawie obliczeń Humboldta (domena publiczna)
- Odkrył równik magnetyczny, czyli aklinę, linię na mapie magnetycznej łącząca punkty o zerowej inklinacji magnetycznej, która nie pokrywa się z równikiem geograficznym.
- Stworzył jedną z pierwszych na świecie infografik – przekrój przez wulkan Chimborazo, którego szczyt jest najbardziej odległym punktem od środka ciężkości ziemi.