07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja 2024/2025

Technik Teleinformatyk to więcej niż Technik Informatyk. Sieci komputerowe, centrale telefoniczne, programowanie i smartfony nie będą mieć przed Wami tajemnic.

Rekrutacja on-line

Innowacje Pedagogiczne 2023/2024

Innowacje pedagogiczne, które wdrażamy w roku szkolnym 2023/2024

Czytaj więcej...

 

Od górnika do podróżnika.

źródło: www.steemit.com

  • Alexander von Humboldt uchodzi za jednego z najsłynniejszych przyrodników i podróżników XVIII i XIX wieku. Humboldta porównuje się często z Mikołajem Kopernikiem – zmienili sposób patrzenia na naturę i przyrodę. To ojciec nowożytnej geografii.
  • Wpływ na młodego von Humboldta miał ojciec - to on sprawił że jeszcze jako dziecko Alexander zaczął kolekcjonować i opisywać owady, rośliny, minerały i muszle, przez co otrzymał żartobliwe przezwisko „mały aptekarz”.
  • Studiował fizykę , chemię, finanse, handel, języki obce, astronomię oraz geologię. Studia geologiczne łączył z poranną pracą (asystą doświadczonego górnika) w kopalni. Z własnych środków założył szkołę górniczą. Zajęcia prowadzone były po szychcie i aż do 23 godziny. Uczono tam między innymi mineralogii, obliczeń górniczych, prawa górniczego, budowy maszyn i posługiwania się kompasem. Potrzebne podręczniki napisał sam Humboldt .
  • Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej. Humboldt zapuszczał się w lasy deszczowe w dolinie Orinoko i Amazonki, wspinał na najwyższe wulkany świata, nazwano go drugim odkrywcą Kuby. W wieku 60 lat udał się na wyprawę do Rosji w góry Uralu i Ałtaju, do chińskiej Dżungarii i w rejon Morza Kaspijskiego. Lepiej czuł się w towarzystwie dzikich plemion niż pośród dworskich luksusów.
  • Stworzył izotermy, czyli linie łączące punkty o tej samej temperaturze, które do dziś są wykorzystywane na mapach pogodowych.

XIX-wieczna mapa izotermiczna, sporządzona na podstawie obliczeń Humboldta (domena publiczna)

  • Odkrył równik magnetyczny, czyli aklinę, linię na mapie magnetycznej łącząca punkty o zerowej inklinacji magnetycznej, która nie pokrywa się z równikiem geograficznym.
  • Stworzył jedną z pierwszych na świecie infografik – przekrój przez wulkan Chimborazo, którego szczyt jest najbardziej odległym punktem od środka ciężkości ziemi.

źródło:  www.steemit.com

  • Zdobył aktywny wulkan Pichincha w Ekwadorze. Próbując zdobyć wulkan Chimborazo, wspiął się na wysokość 5878 m.n.p.m. Stanowiło to wówczas absolutny rekord świata.
  • Jako pierwszy zasugerował, że Ameryka Południowa i Afryka były kiedyś połączone.
  • Humboldt rozumiał rolę człowieka w przekształcaniu krajobrazu. Pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane karczowaniem lasów i osuszaniem bagien. Stworzył podwaliny współczesnej ekologii. Gdyby dziś żył, prawdopodobnie przewodziłby globalnym wysiłkom na rzecz ratowania klimatu.
  • Na cześć Aleksandra von Humboldta nazwano miasto, rzekę, pasmo górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę , obszar na Księżycu.
  • U schyłku życia wydał Kosmos, w którym zebrał całą swoją wiedzę przyrodniczą, efekty swoich ponad półwiecznych badań.
  • Podziwiany był przez uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Verne’a. Został uznany za ostatniego człowieka, który ogarnął umysłem cały stan współczesnej mu wiedzy przyrodniczej.

Opracowanie: R.Glinka