07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja 2024/2025

Technik Teleinformatyk to więcej niż Technik Informatyk. Sieci komputerowe, centrale telefoniczne, programowanie i smartfony nie będą mieć przed Wami tajemnic.

Rekrutacja on-line

Innowacje Pedagogiczne

Innowacje pedagogiczne, które wdrażamy w naszej szkole

Czytaj więcej...

„Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy(….) Wy winniście im cześć!”- ów apel Adama Asnyka nabiera szczególnego znaczenia w roku obchodów 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Przypomina ona nie tylko o jednym z największych zrywów narodowych w polskiej historii, ale także o tym ,jak długa i krwawa była droga rodaków do wolności.
Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., koniec zaś, nastąpił jesienią 1864 r.W tym czasie rozegrano 1200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców, skupionych w licznych oddziałach dowodzonych przez dyktatorów: Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza i Romualda Traugutta.

Czytaj więcej...

 

W 2023 r. obchodzimy 100. rocznicę urodzin polskiej noblistki -Wisławy Szymborskiej. Jej stosunkowo skromny dorobek poetycki – opublikowała około 350 wierszy – zawsze zwracał uwagę krytyków i zdobywał uznanie czytelników. Zadebiutowała wierszem „Szukam słowa”, który ukazał się w krakowskim „Dzienniku Polskim” w 1945 roku. W latach 1953–1966 Szymborska kierowała działem poezji w „Życiu Literackim”, współredagowała z Włodzimierzem Maciągiem rubrykę „Poczta literacka”, pisała felietony z cyklu „Lektury nadobowiązkowe” (1967–1981). Od 1983 roku współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”, potem również z mówionym „NaGłosem”. W 1988 roku została członkiem Pen Clubu, a od 2001 członkiem honorowym Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. W 1996 r. otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

Tekst: Iwona Markowska

Czytaj więcej...

Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.
Tegoroczny konkurs przedmiotowy z języka polskiego będzie poświęcony trojgu z nich:
20 czerwca obchodzić będziemy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry –najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.
Rok 2023 będzie rokiem sześćdziesięciolecia śmierci Aleksandry Piłsudskiej, z domu Szczerbińskiej – działaczki niepodległościowej, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i Polskiej Partii Socjalistycznej, odznaczonej orderami Virtuti Militari, Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości. Działała w Organizacji Bojowej PPS, była też działaczką społeczną, współpracowała ze Związkiem Strzeleckim. W czasie I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich. Za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej aresztowana i internowana w Szczypiornie. Żona Józefa Piłsudskiego. Sejm w uchwale podkreślił zaangażowanie Aleksandry Piłsudskiej w działalność społeczną: pomoc dla sierot, organizowanie przedszkoli i szkół dla rodzin wojskowych, wsparcie najbiedniejszych i bezdomnych, tworzenie bibliotek i świetlic dla młodzieży.

Czytaj więcej...

Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, przypada wtedy bowiem 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – manifestu nowej epoki.
W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele (…), bez których nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.

 

Maria Konopnicka - polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu, krytyczka literacka, publicystka i tłumaczka, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej.

„Choćbyś poznał ziemię całą

Milion gwiazd jeszcze zostało!

Choćbyś gwiazdy znał na niebie,

Jeszcze musisz znać… sam siebie.“

 

Czytaj więcej...