07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja 2025/2026

Technikum Informatyczne - technik teleinformatyk z innowacją - Sztuczna Inteligencja oraz Cyberbezpieczeństwo. Szkoła Branżowa o specjalności - Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe.

Rekrutacja on-line

Innowacje Pedagogiczne

Innowacje pedagogiczne, które wdrażamy w naszej szkole

Czytaj więcej...

Akademia w rocznicę Święta Niepodległości

W dniu 12 listopada br. na dolnej sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
Mottem przewodnim akademii były słowa Józefa Piłsudskiego:
"𝙽𝚒𝚎𝚙𝚘𝚍𝚕𝚎𝚐ł𝚘ść 𝚓𝚎𝚜𝚝 𝚍𝚘𝚋𝚛𝚎𝚖 𝚗𝚒𝚎 𝚝𝚢𝚕𝚔𝚘 𝚌𝚎𝚗𝚗𝚢𝚖, 𝚊𝚕𝚎 𝚋𝚊𝚛𝚍𝚣𝚘 𝚔𝚘𝚜𝚣𝚝𝚘𝚠𝚗𝚢𝚖".
Uczniowie zaprezentowali swoisty skrót najważniejszych wydarzeń z epoki zaborów, które były kolejnymi etapami na mozolnej drodze walki o odzyskanie niepodległości. Główna scenka opierała się na dialogu fikcyjnych postaci : Strażnika Historii i Młodego Człowieka Szukającego Wiedzy. Osoba Strażnika Historii pokazywała wybrane wydarzenia z XIX wieku używając tzw. Anteny do Wyłapywania Minionych Wydarzeń. Na ekranie pokazane były owe wydarzenia odegrane przez młodzież z Koła Historyczno-Rekonstrukcyjnego "Czwartacy". Kolejno były to następujące fakty: odrzucenie oferty cara Rosji przez księcia Józefa Poniatowskiego, odrzucenie kapitulacji przez Sejm i sztab powstańców listopadowych oraz fragment patriotycznego kazania księdza Stanisława Brzóski (ostatniego dowódcy w powstaniu styczniowym).

Dialog głównych postaci był urozmaicony recytacjami wierszy.
Odegrana przez uczniów rozmowa o wydarzeniach z dziejów Polski miała na celu udowodnienie, że każde powstanie, nawet przegrane, nie pozwalało światu zapomnieć o Polakach i przybliżało do niepodległości. Zaborcze mocarstwa w końcu osłabły i nadszedł moment wyzwolenia.
Klamrami spinającymi akademię były najpopularniejsze pieśni, jakie znamy i śpiewamy podczas Święta Niepodległości. Początkiem był tradycyjnue hymn narodowy - "Mazurek Dabrowskiego", a końcowym akordem "Pierwsza Brygada" odegrana na gitarze i odśpiewana przez uczestników apelu.
W głównych rolach wystąpili następujący uczniowie:
Julia Szydlik i Cezary Rogoziński (oboje z klasy 4 P) w roli narratorów apelu,
Mateusz Majewski (4 E) w roli Strażnika Historii,
Antoni Murawski (4 A) w roli Młodego Człowieka Szukającego Wiedzy,
Urszula Ropiak (5 P) oraz Maciej Kutera (4 P) w roli recytatorów,
Wiktor Grabowski (4 A) jako gitarzysta.
Scenariusz opracował pan Dominik Mydłowski przy współpracy z panią Małgorzatą Łapińską. Przygotowaniem sali nadzorował pan Artur Choduń, w dekoracji wydatnie pomogła pani Beata Waś. Nad stroną techniczną i nagłośnieniem czuwał pan Sylwester Karwowski.
Tekst: D. Mydłowski