W tym roku, 19 kwietnia, wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła bierze udział w obchodach kolejnej, 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Ze względu na trwającą pandemię i naukę on-line szkolne obchody będą miały nieco inny kształt. Nie będzie uroczystej akademii ani wręczania papierowych żonkili w szkole i na ulicach Ostrołęki. Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W bibliotece szkolnej zorganizowano okolicznościową wystawę.
Opracowanie: H.Gromelska
Symbolem powstania są żonkile. Dlaczego?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, która wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie". Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które jednoczą ludzi i tworzą wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.