07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja 2024/2025

Technik Teleinformatyk to więcej niż Technik Informatyk. Sieci komputerowe, centrale telefoniczne, programowanie i smartfony nie będą mieć przed Wami tajemnic.

Rekrutacja on-line

Innowacje Pedagogiczne

Innowacje pedagogiczne, które wdrażamy w naszej szkole

Czytaj więcej...

Kolejna edycja projektu edukacyjnego realizowanego we Włoszech przez uczniów ZSZ Nr 1 w Ostrołęce.

 

 W dniach 16 – 29.04.2023 r. 40 uczniów ZSZ Nr 1 w Ostrołęce z klas: 3A, 3E i 4Ap wraz z opiekunami: Moniką Niedźwiedziuk, Beatą Waś, Piotrem Dzwonkowskim i Rafałem Chełchowskim przebywali we Włoszech w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000061345, program Erasmus +, Akcja 1 Mobilność edukacyjna, sektor Edukacja szkolna, który jest współfinansowany przez Unię Europejską. Po przybyciu na miejsce uczestnicy programu zostali zakwaterowani w hotelu Ducale, położonym w typowo turystycznym miasteczku Cattolica nad Adriatykiem. Podczas pobytu w Italii uczniowie uczestniczyli w zajęciach we włoskiej szkole średniej. Realizowali program wynikający z założeń mobilności grupowej oraz krótkoterminowej mobilności indywidualnej.

Główne cele w/w mobilności to:
1. Rozwój kompetencji i umiejętności posługiwania się językiem angielskim wśród uczniów i kadry.
2. Wzrost kompetencji cyfrowych i rozwój wykorzystywania nowych technologii informacyjnych w szkolnictwie i życiu codziennym.
3. Wzrost mobilności edukacyjnej uczniów i kadry z ZSZ Nr 1 w Ostrołęce, rozwój umiejętności personalnych, kulturowych, organizacyjnych oraz promocja szkoły wynikająca
z tych działań.


Pozwoliło to uczestnikom podnieść swoje kompetencje językowe poprzez udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych prowadzonych w języku angielskim. Ponadto nabyli oni umiejętności w tworzeniu prostych wypowiedzi pisemnych i słownych w codziennym życiu. Poszerzyli swoje zdolności językowe podczas wspólnych działań z innymi uczniami. Nabyli również dodatkową wiedzę związaną z geografią Europy. Ze strony włoskiej partnerem projektu był Istituto Tecnico Tecnologico Statale "O. Belluzzi - L. da Vinci", Rimini, odpowiednik polskiej szkoły ponadpodstawowej. Podczas zajęć w szkole uczniowie poznali bogatą infrastrukturę placówki, laboratoria, warsztaty, pracownie przedmiotowe, w których kształci się młodzież, a w ramach zajęć językowych przygotowywali prezentacje na wybrane tematy. Posługując się językiem angielskim opowiadali o poznanych miastach i atrakcjach turystycznych, degustowanych regionalnych potrawach oraz swoich wrażeniach, związanych z pobytem we Włoszech. Porównywali specjały kulinarne oraz tradycje i kulturę gospodarzy i naszą, uczestniczyli we wspólnych zajęciach sportowych na sali gimnastycznej. Współpraca i rozmowy podczas wykonywania zadań budowały między uczniami relację opartą na tolerancji, życzliwości i zrozumieniu.

Doświadczenia kulturowo-językowe nasi uczniowie zdobywali również podczas licznych bliższych i dalszych wycieczkach do atrakcyjnych miejscowości turystycznych. Już pierwszego dnia pobytu dotarli pieszo do miasteczka Gradara, gdzie na malowniczym wzniesieniu stoi monumentalny zamek obronny Castello di Gradara, otoczony blisko 800-metrowymi murami. Pierwsze wzmianki o właścicielach zamku związane są z rodziną Malatesta. Historia dotycząca przedstawicieli tej rodziny została wspomniana przez Dantego Alighieri w jego słynnej "Boskiej Komedii".

Na pierwszą dłuższą wycieczkę wyjechali do Bolonii, słynącej z najdłuższych, wielokilometrowych arkad. Dotarli do Piazza Maggiore, głównego placu Bolonii, otoczonego średniowieczną i renesansową architekturą, zwiedzali Palazzo del Podesta, będącą niegdyś siedzibą władz, Bazylikę San Petronio i słynną fontannę Neptuna. Ceglana architektura Bolonii z klimatycznymi uliczkami i arkadami na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.

Podczas kolejnej wycieczki uczniowie ZSZ Nr 1 podziwiali zachowane średniowieczne place i fortyfikacje San Marino. Duże wrażenie zrobiła na nich najsłynniejsza i najstarsza twierdza La Rocca o Guaita, pochodząca z XI wieku. Widoki, jakie serwuje Monte Titano,
czyli najwyższy punkt w San Marino, są niezapomniane.

Do Rimini natomiast uczestnicy stażu wybrali się pociągiem. Spacerując po starym mieście w Rimini, przeszli przez Łuk Augusta, Most Tyberiusza, zobaczyli XV-wieczną świątynię Tempio Malastiano oraz zatrzymali się przy pomniku Juliusza Cezara na Piazza Tre Martiri. Urokliwa starówka, pełna historycznych budynków noszących ślady panowania starożytnych Rzymian, klimatycznych kawiarni oraz krętych wąskich uliczek, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Na mapie kulturowo-językowej podróży nie mogło zabraknąć Wenecji, w której pobyt rozpoczął się od rejsu kanałem Grande i podziwiania całej zabudowy miasta na wodzie. Następnym punktem programu było zwiedzanie serca Wenecji, czyli Placu Św. Marka, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki: Bazylika Św. Marka, Pałac Dożów oraz Dzwonnica. Zwiedzanie miasta zakończyło się spacerem przez najstarszy most w Wenecji – Ponte di Rialto, który ma 48 metrów długości i 22 metry szerokości. Młodzież posmakowała prawdziwej włoskiej pizzy, miała też czas na „zagubienie się” w labiryncie wąskich, klimatycznych uliczek.

Spacery brzegiem Adriatyku, zajęcia sportowe i dyskoteki na plaży, nowe znajomości, gry miejskie wymagające orientacji przestrzennej i komunikacji w języku angielskim to aktywności, które wypełniały czas wolny. Wyjazd w ramach programu Erasmus+ pomógł uczniom ZSZ Nr 1 w Ostrołęce zdobyć nowe doświadczenia edukacyjne, kulturowe i językowe, dostarczył także niezapomnianych wrażeń. Uczestnikom zapewne pozostanie w pamięci serdeczność obsługi hotelu, otwartość nowopoznanych przyjaciół, oryginalna włoska kuchnia i przepiękne krajobrazy.

Tekst: Beata Waś
Foto: Piotr Dzwonkowski