Kolejnym z projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, jakie realizowane są w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce, był program edukacyjny „Erasmus + Akcja 1. Mobilność edukacyjna, sektor: Edukacja szkolna” dedykowany kadrze pedagogicznej. Obejmował on cykl przeprowadzonych w greckich placówkach szkoleniowych kursów
i szkoleń na temat „CLIL - skuteczne metody edukacji pozaformalnej i innowacyjne narzędzia cyfrowe”, nastawionych na osiągnięcie następujących efektów:
Efekt 1: Zdobycie doświadczenia w stosowaniu metody Content and Language Integrated Learning w edukacji szkolnej.
Efekt 2: Wyrabianie nawyków ciągłego doskonalenia zawodowego, zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.
Efekt 3: Wzrost umiejętności językowych.
W kilkudziesięcioosobowej grupie nauczycieli z całej Polski znalazło się sześcioro pedagogów ZSZ Nr 1 w Ostrołęce, którzy w dniach 3-14 lipca br. nabywali nowych doświadczeń i poszerzali kompetencje zawodowe w zakresie stosowania metody Content and Language Integrated Learning w edukacji szkolnej. Uczestnicy projektu zakwaterowani byli w hotelu Dafni Plus w Leptokarii. Bogaty program edukacyjny pozwolił nie tylko na zapoznanie się z kluczowymi zagadnieniami związanymi z metodologią CLIL w kontekście blended, flipped i cooperative learning, ale był też inspiracją w zakresie integralności CLIL z nauczaniem odwróconym i mieszanym za pomocą narzędzi ICT i cyfrowych. Nauczyciele mieli możliwość weryfikacji i udoskonalenia dotychczas stosowanych technik pracy, a zdobyte doświadczenia były inspiracją do wdrażania innowacyjnych metod, zwiększyły świadomość posiadanych kompetencji oraz zachęcały do ciągłego podwyższania zawodowych kwalifikacji w różnych środowiskach edukacyjnych.
Niezwykle cenna była dla pedagogów możliwość wymiany doświadczeń, informacji i wiedzy ze specjalistami w danej dziedzinie kształcenia, a także porównanie metod pracy
na przykładzie szkolnictwa polskiego i greckiego. Szkolenie dało ponadto sposobność do udoskonalenia kompetencji językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim, wykształcenia umiejętności czynnego posługiwania się językiem obcym w sytuacjach codziennej komunikacji, a także umiejętności rozumienia i stosowania języka specjalistycznego.
Codzienne ośmiogodzinne zajęcia prowadzone były w różnorodnych formach – od teoretycznych wykładów, poprzez formy interaktywne z wykorzystaniem oprogramowań internetowych i aplikacji do nauczania i uczenia się, po warsztaty i dyskusje w języku angielskim. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość stworzenia interaktywnej lekcji wideo z wykorzystaniem metod i technik CLIL, analizowali powiązania programów typu CLIL z treściami przedmiotowymi realizowanymi w rodzimych placówkach, odwiedzili ponadto lokalną grecką szkołę, a spotkanie z jej personelem było okazją do wymiany doświadczeń na temat podobieństw i różnic pracy w szkole polskiej i greckiej.
Dopełnieniem bogatego edukacyjnego projektu był ciekawy program kulturowy, w którym znalazły się wybrane najpiękniejsze miejsca Grecji kontynentalnej: Saloniki, Meteory, Palaios Pantaleimonas, Litochoro, a także malownicza wyspa Skiatos.
Szkolenia i kursy zrealizowane w ramach programu „Erasmus + Akcja 1. Mobilność edukacyjna, sektor: Edukacja szkolna” pozwoliły nauczycielom ZSZ Nr 1 w Ostrołęce nabyć nowych, cennych doświadczeń pedagogicznych, zwiększyły zakres ich zawodowych kompetencji, stały się inspiracją do dalszej pracy. Wspaniałym doznaniem było również zetknięcie z grecką kulturą, możliwość wymiany doświadczeń oraz rozwinięcia umiejętności językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim. W pamięci na długo pozostanie życzliwość i otwartość wszystkich osób zaangażowanych w organizację i perfekcyjny przebieg projektu.
Tekst i foto: ZSZ Nr 1 w Ostrołęce