Realizowany przez KLS Partners Spółka z o.o. w partnerstwie z Miastem Ostrołęka Projekt pt. „Kuźnia zawodowców – II edycja” nr RPMA.10.03.01-14-b364/18 jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Stwarza możliwości zdobycia nowych kompetencji zawodowych dla jego beneficjentów, czyli uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce. W ramach projektu w okresie ferii zimowych zorganizowano dwa ciekawe kursy. Jednym z nich był kurs operatora wózków widłowych. Uczestnikami szkolenia
w większości byli technicy logistycy.
Tekst: Jan Podrażka
Foto: Mariusz Kalinowski
Program kursu obejmował:
1. Typy stosowanych wózków jezdniowych: podnośnikowe, unoszące.
2. Budowę wózków.
3. Czynności kierowcy w czasie pracy wózkami.
4. Wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa.
5. Zagadnienia z zakresu BHP.
6. Praktyczną naukę jazdy.
7. Wiadomości o dozorze technicznym.
8. Czynności kierowcy przy obsłudze wózka przed rozpoczęciem pracy i po pracy wózkami.
9. Wymianę butli gazowej.
Szkolenie zakończyło się egzaminem państwowym Urzędu Dozoru Technicznego. Uprawnienia na wózek widłowy UDT są bezterminowo ważne na terenie całego kraju. Świadectwo dokumentujące zdobycie uprawnień na operatora wózka widłowego jest warunkiem koniecznym do podjęcia zatrudnienia we wszelkiego rodzaju magazynach, hurtowniach oraz w zakładach produkcyjnych. Zdobycie uprawnień jest przydatne także w momencie podjęcia pracy w sklepach wielkopowierzchniowych, więc nabyte umiejętności zapewne przydadzą się w znalezieniu ciekawej pracy.
W kolejnym kursie - Elektryk z uprawnieniami SEP - wzięli udział przyszli technicy mechatronicy i informatycy. Uprawnienia SEP zdobyte w ramach szkolenia oraz zdany egzamin pozwalają wykonywać, nadzorować i eksploatować instalacje, urządzenia i sieci elektryczne, cieplne i gazowe w ramach kategorii E1. Branża energetyczna to niezwykle przyszłościowy segment rynku, dlatego warto odbyć kursy już teraz, by ze zdobytymi uprawnieniami mieć większe szanse na zatrudnienie.
W ramach szkolenia realizowano następujący program:
• BHP przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych, ochrona p.poż,
• podstawy elektrotechniki,
• podstawy rysunku zawodowego i dokumentowania prac,
• materiałoznawstwo elektryczne,
• ochrona od porażeń w instalacjach elektrycznych,
• ćwiczenia praktyczne z montażu instalacji i wyszukiwania usterek.
Udział w kursach umożliwił uczestnikom rozwinąć kompetencje zawodowe i wejść na rynek pracy z przydatnymi i poszukiwanymi umiejętnościami. Szkolenie było realizowane przez ośrodek szkoleniowy "PRINCIPIS" Sp. z o.o. z Błonia ul. Mokra 34B, specjalizujący się w pozaszkolnych formach edukacji. Dziękujemy organizatorowi szkolenia i zarazem prezesowi firmy Panu Mariuszowi Kalinowskiemu za fachowe i rzetelne przeprowadzenie kursów. Były one zorganizowane z wykorzystaniem bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Zawodowego w Ostrołęce. Podziękowania kierujemy dla gospodarza obiektu, Pana Andrzeja Glinki, za przychylność i pomoc w realizacji kursów.