07-410 Ostrołęka
11 Listopada 20

Akredytacja ERASMUS+

Realizacja akredytowanego projektu w ramach programu Erasmus+

Czytaj więcej...

Rekrutacja 2025/2026

Technikum Informatyczne - technik teleinformatyk z innowacją - Sztuczna Inteligencja oraz Cyberbezpieczeństwo. Szkoła Branżowa o specjalności - Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe.

Rekrutacja on-line

Innowacje Pedagogiczne

Innowacje pedagogiczne, które wdrażamy w naszej szkole

Czytaj więcej...

Klasy 3A i 3K uczestniczyły w konferencji naukowej w MŻW

W dniu 28. 02 br. klasy: 3 A i 3 K - pod opieką nauczycieli panów Rafała Chełchowskiego i Dominika Mydłowskiego- wzięły udział w konferencji naukowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Konferencja stanowiła jeden z punktów w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Nosiła wymowny, ale jakże zgodny z prawdą tytuł: "A w Polsce wciąż wojna... Podziemie niepodległościowe w 1945 r. Ludzie, struktury, działania". Współorganizowana była przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.
Nasi uczniowie wysłuchali ciekawych wykładów historyków, na co dzień pracowników Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku. Prelekcje były bardzo ciekawe i wygłoszone przez badaczy profesjonalnie zajmujących się tym tematem.

Wysłuchaliśmy następujących wykładów:
- "Działania PUBP w Wysokim Mazowieckim wobec podziemia niepodległościowego w 1945 r. (wygłoszony przez p. Waldemara Tyszkę),
- "Podziemie niepodległościowe na kartach "Zamojszczyzny" Zygmunta Klukowskiego (wygłoszony przez p. Kamila Świderskiego).
Z kolei p. Paweł Niziołek zapoznał nas ze stanem badań dotyczących ofiar Obławy Augustowskiej, wskazując na intrygujący przebieg wschodniej granicy Polski (ma to związek z domniemanymi mogiłami ofiar wspomnianej obławy).
Konferencja poszerzyła naszym uczniom wiedzę na temat żołnierzy, którzy zaraz po zakończeniu niemieckiej okupacji, podjęli próbę nierównej walki z nowym okupantem sowieckim i podlegającym mu komunistycznym aparatem władzy w Polsce.

Tekst: Dominik Mydłowski