Coroczne uchwały Sejmu RP upamiętniają dokonania wybitnych Polaków, ustanawiając ich patronami kolejnego roku. Związane z jubileuszem wydarzenia kulturalne mają na celu uhonorowanie osiągnięć oraz rozpropagowanie i upowszechnienie twórczości mistrzów. Ich życie i twórczość zajmuje wówczas w naszej szkole szczególne miejsce podczas zajęć z wychowawcą, na lekcjach języka polskiego oraz na zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania. Uczniowie uczestniczą również w związanych z obchodami wydarzeniach lokalnych, a za pośrednictwem mediów także w ogólnopolskich. Kulminacyjnym punktem naszych działań w tym zakresie jest organizowany od 2004 roku konkurs przedmiotowy, który sprawdza uczniowską znajomość dokonań wybitnych polskich twórców literatury i kultury.
Rok 2021 to rok wielkich mistrzów słowa. Sejmowa uchwała z 27 listopada 2020 roku ustanowiła go rokiem aż czterech wspaniałych pisarzy: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida oraz Tadeusza Różewicza.
Krzysztof Kamil Baczyński
„Naucz się życia, co przez życie trwa”
Poeta, powstaniec warszawski, którego życie i śmierć wpisały się w tragiczny los pokolenia Kolumbów. Jego poezja to poruszający, oniryczny zapis lęków i wewnętrznego rozdarcia człowieka. Zginął w wieku 23 lat pozostawiając około 500 utworów. W 2021 roku mija setna rocznica urodzin poety.
Stanisław Lem
„Myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony”
Światowej sławy pisarz, futurolog oraz filozof, który w rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury współczesnej oraz przestrzegał przed negatywnymi skutkami rozwoju cywilizacji. W bieżącym roku obchodzimy stulecie urodzin pisarza.
Cyprian Kamil Norwid
„Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek”
Romantyczny wieszcz, poeta i i patriota, z którego twórczości „emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem”. Na rok 2021 przypada 200. rocznica urodzin poety.
Tadeusz Różewicz
„Szukamy ciepła nawet w kubku z gorącą herbatą, w zaparowanych oknach, bo tak bardzo tęsknimy za ciepłą duszą”
Pisarz, którego twórczość ma charakter uniwersalny ze względu na filozoficzną i egzystencjalną głębię, a także „czułość dla świata i empatię dla szarego człowieka”. Wyraża tragizm osamotnionej jednostki, zagubionej we współczesnym świecie. W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin pisarza.
Opracowanie: J.Suchecka